2010 Results

EVENT & NAME PLACE CLASSIFICATION DEPARTMENT TIMES/WEIGHT

BASS TOURNAMENT
Garrett Gordy 1st NA Columbus Fire & EMS 9.03lbs
Ashley Thompson Columbus Fire & EMS
Ray Yeager 2nd NA College Park Fire 7.12lbs
Steve Davis Fulton County Fire
Clay Headick 3rd NA Dalton Fire 7.11lbs
Stan Maney Dalton Fire

Ray Yeager Biggest Fish College Park Fire 3.01lbs
Steve Davis Fulton County Fire

BENCH PRESS
Graham Swartz 1st 181 weight Union City Fire 365lbs Tied Record
Jonathan Highland 1st 220 weight Alpharetta Fire 455lbs
Bill Brazell 2nd 220 weight Alpharetta Fire 365lbs

BILLIARDS
Wendell Perry 1st 8 Ball Carrollton Fire
Ken Thompson 2nd 8 Ball Carrollton Fire
Wendell Perry 1st 9 Ball Carrollton Fire
Billy Henderson 2nd 9 Ball Carrollton Fire

COMBAT SHOOTING
Cynthia Lewis 1st FEMALE Carrollton Police 6:21:00
Brian Millsap 1st MALE Atlanta P.D. 3:11:81
Tim VanJohnson 2nd MALE Atlanta P.D. 3:26:52
Lucas Yates 3rd MALE ICE 3:28:99

CYCLING
Kent Thornton 1st 24 – 29 AGE MALE Warner Robins Fire 1:06:35hrs
Jeff Greene 2nd 24 – 29 AGE MALE Clayton Co. Fire 1:20:30hrs
Josh Davis 3rd 24 – 29 AGE MALE Whitefield Co. SO 1:28:30hrs
Robert Cotrell 1st 30 – 34 AGE MALE 1:06:10hrs
Douglas Kerns 2nd 30 – 34 AGE MALE Dalton Fire 1:06:14hrs
Jonathan Caldwell 3rd 30 – 34 AGE MALE Atlanta Fire Rescue 1:20:20hrs
Mike Palmeri 1st 40 – 44 AGE MALE Atlanta Fire Rescue 1:06:36hrs
Tony Miles 2nd 40 – 44 AGE MALE Clayton Co. Fire 1:20:31hrs
Todd Bowers 3rd 40 – 44 AGE MALE Hall Co. Fire 1:23:46hrs
David Dixon 1st 51 & OVER MALE Warner Robins Fire 1:15:16hrs
Randy Downs 2nd 51 & OVER MALE 1:20:21hrs
Carl Yarbrough 3rd 51 & OVER MALE Clayton Co. Fire 1:40:57hrs

5K ROAD RACE
Elizabeth Morrow 1st 30 -34 AGE FEMALE Jacksonville University 28:27:00
Taryn Perkins 1st 51 – 55 AGE FEMALE Forsyth Co. Sheriff 32:39:00
Josh Davis 1st 24 – 29 AGE MALE Whitfield Co. SO 21.37:00
Chris Wright 2nd 24 – 29 AGE MALE Carrollton P.D. 24:36:00
Brandon Sheffield 3rd 24 – 29 AGE MALE Carrollton P.D. 31:17:00
Keith Graves 1st 30 – 34 AGE MALE Carrollton Fire 40:08:00
Thom Brown 1st 35 – 39 AGE MALE City of Milton Fire 19:15:00
Chad Wilson 2nd 35 – 39 AGE MALE Carrollton P.D. 24:52:00
Jeff Vaughn 1st 40 – 44 AGE MALE Carrollton P.D. 22:48:00
Keith Thompson 2nd 40 – 44 AGE MALE Austell Fire 23:41:00
Johnny Buice 1st 51 & OVER MALE Douglas Co. Fire 21:17:00
Tony Johnson 2nd 51 & OVER MALE Carrollton P.D. 42:08:00
Lee Stewart 3rd 51 & OVER MALE Brunswick Fire 42:10:00

GOLF
Rick Thompson 1st Individuals Fayetteville Fire 75
Brandon Newsome 2nd Individuals College Park Fire 76
John Clifton 3rd Individuals John’s Creek P.D. 78

Jamey Jones 1st 2 Man Bibbs Co. SO 65
Robbie Allen 2 Man Bibbs Co. SO
Kirk Harth 2nd 2 Man Alpharetta Dept PS 67
Dustin Bak 2 Man Alpharetta Dept PS
Neal Ruddell 3rd 2 Man Calhoun Fire 68
Chad Greeson 2 Man Calhoun Fire

Vincent Miller 1st 4 Man Atlanta Fire 56
Alfredo Sealy 4 Man
Marcus Stanley 4 Man
Johnny Buck 4 Man
Tim Evans 2nd 4 Man East Point Fire 57
Hoover Sirmans 4 Man
George Toney 4 Man
Carl Blake 4 Man
Tim Dobeck 3rd 4 Man Smyra Fire 57
Loodelmilk 4 Man
J.D. Smith 4 Man
Kyle Williams 4 Man

Michael Young 1st Par 3 Calhoun Fire 57
Neal Ruddell 2nd Par 3 Calhoun Fire 65
Larry Gilbert 3rd Par 3 Calhoun Fire 65

MOTORCYCLE RODEO
John Fowkenhagen 1st Novice Gwinnett P.D. 2:47:34
Matt Fuller 2nd Novice Cobb Co. P.D. 3:04:08
Clint Thompson 3rd Novice Cherokee Co. SO 3:04:59
Kyle Tanner 1st Intermediate GPS 2:24:68
Scott Ryder 1st Expert Cherokee Co. SO 2:23:48
Thad Timpson 2nd Expert Gwinnett P.D. 2:33:54
Hal King 3rd Expert Gwinnett P.D. 2:36:74
Kevfin Smith 1st Electra-Glide Roswell P.D. 2:58:40
Scott Ryder Top Gun Fastest Run Cherokee Co. SO 2:23:48

MOUNTAIN BIKE
Josh Kaman 1st 24 – 29 Beginner Male Alpharetta Fire 48:03
Eric Charron 2nd 24 – 29 Beginner Male Gwinett Co. Police 47:25
David Palmer 1st 35 – 39 Beginner Male Alpharetta Fire 1:06:04
Tony Miles 1st 40 – 45 Beginner Male Clayton Co. Fire & ES 51:14
Robert Futrell 1st 46+ Beginner Male Columbus 50:41
Kyle Pepples 1st 24 – 29 Advanced Male Clayton Co. Fire & ES 2:01:48
Rob Smeltzer 1st 30 -34 Advanced Male DeKalb Fire & Rescue 1:05:15
Jonathan Caldwell 2nd 30 – 34 Advanced Male Alpharetta Fire 1:07:02
Douglas Kerns 3rd 30 – 34 Advanced Male Dalton Fire 1:27:10
Mike Puemeri 1st 40 – 45 Advanced Male Alpharetta Fire 1:06:05
Tony Hall 1st 46 – 50 Advanced Male Clayton Co. Fire & ES 1:45:22
Rany Downs 1st 51 & Over Advanced 1:20:37
David Bores 2nd 51 & Over Advanced Woodstock P.D. 1:50:39

PISTOL MATCH
Cynthia Lewis 1st Female Carrollton 354 with 4 x’s
Lucas Yates 1st Male ICE 464 with 3 x’s
Brian Millsap 2nd Male Atlanta P.D. 447 with 9 x’s
Dan Craven 3rd Male Retired 439 with 8 x’s

SOFTBALL
Fairburn Guns & Hoses 1st Fairburn Fire
Columbus Heat 2nd Columbus Fire
DOC 3rd Department of Corrections

TEXAS HOLD’EM
Michael Baxter 1st Blairsville P.D.
Neal Ruddell 2nd Calhoun Co. Fire
Jeff Dixon 3rd Calhoun Co. Fire

TOUGHEST COP
Alyssa Cline 1st 23 & Under FEMALE Carrollton P.D. 12:05:20
Elizabeth Morrow 2nd 23 & Under FEMALE Jacksonville University 12:15:36
Taryn Perkins 1st 51 & Over FEMALE Forsyth Co. 9:48:21
Chris Wright 1st 24 – 29 MALE Carrollton P.D. 7:09:62
Jay Sheppard 1st 30 – 34 MALE Carrollton P.D. 9:37:94
Jeff Lanier 1st 35 – 39 MALE Roswell P.D. 19:86:00
James Swafford 1st 40 – 45 MALE Fulton Co. Marshal’s Dept 12:40:76
Robert Futrell 1st 46 – 50 MALE Columbus P.D. 8:25:27
Chris Wright Overall Winner Carrollton P.D. 7:09:62

TOUGHEST FIREFIGHTER
Aurora Mayfield 1st 30 – 34 Female Clayton Co. Fire 5:42
Markus McManious 1st 23 & Under Male Alpharetta Fire 3:20
Jeff Culpepper 2nd 23 & Under Male LaGrange Fire 4:25
Brad Bailey 1st 24 – 29 Male Clayton Co. Fire 2:27
Danny Hardegree 2nd 24 – 29 Male Clayton Co. Fire 2:34
Adam May 3rd 24 – 29 Male Carrollton Fire 3:27
Lawrence Adams 1st 30 – 34 Male Clayton Co. Fire 2:35
Jimmy Barber 2nd 30 – 34 Male Clayton Co. Fire 3:00
Rob Vael 3rd 30 – 34 Male LaGrange Fire 3:18
Al Waters 1st 35 – 39 Male Union City Fire 3:44
Marty Robinson 2nd 35 – 39 Male Alpharetta Fire 3:54
John Roach 3rd 35 – 39 Male Alpharetta Fire 4:10
Earnest Donaldson 1st 40 – 45 Male Clayton Co. Fire 3:34
William Cowart 2nd 40 -45 Male Clayton Co. Fire 3:50
Brad Bailey Overall Winner Clayton Co. Fire 2:27

TRACK
100 Meter
Elizabeth Morrow 1st 30 – 34 Female Jacksonville University 17:16
Jerod Wims 1st 23 & Under Male City of Perry Fire 11:01
Josh Davis 1st 24 – 29 Male Whitefield Co. SO 13:78
Cayenne Mayes 1st 30 – 34 Male Atlanta PD. 12:28
Rodney Crosby 2nd 30 – 34 Male Atlanta PD. 12:83
Douglas Kerns 3rd 30 – 34 Male Dalton Fire Dept. 13:95
Tony Holland 1st 46 – 50 Male 12:09
Michael Childs 1st 51 & Over Male Baldwin Co. Sheriff 13:00

200 Meter
Elizabeth Morrow 1st 30 – 34 Female Jacksonville University 37:35
Jerod Wims 1st 23 & Under Male City of Perry Fire 23:42
Josh Davis 1st 24 – 29 Male Whitefield Co. SO 30:42
Cayenne Mayes 1st 30 – 34 Male Atlanta P.D. 25:66
Douglas Kerns 2nd 30 – 34 Male Dalton Fire 30:42
Jeff Vaughn 1st 40 – 45 Male Carrollton P.D. 35:87
Tony Holland 1st 46 – 50 Male 26:80
Michael Childs 1st 51 & Over Male Baldwin Co. Sheriff 27:24

400 Meter
Elizabeth Morrow 1st 30 – 34 Female Jacksonville University 1:25:37
Jerod Wims 1st 23 & Under City of Perry Fire 57:50
Josh Davis 1st 24 – 29 Male Whitefield Co. SO 1:06:93
Rodney Crosby 1st 30 – 34 Male Atlanta P.D. 1:00:21
Douglas Kerns 2nd 30 – 34 Male Dalton Fire 1:02:69
Jeff Vaughn 1st 40 – 45 Male Carrollton P.D. 1:18:00
Tony Holland 1st 46 – 50 Male 1:07:27
Michael Childs 1st 51 & Over Male Baldwin Co. Sheriff 1:08:30

1600 Meter
Elizabeth Morrow 1st 30 – 34 Female Jacksonville University 8:18:58
Josh Davis 1st 24 – 29 Male Whitefield Co. SO 6:08:81
Douglas Kerns 1st 30 – 34 Male Dalton Fire 5:42:83
Jeff Vaughn 1st 40 – 45 Male Carrollton P.D. 6:34:34

SUPER TRACK ATHLETE
Jerod Wims Overall Winner City of Perry Fire