Check out the

2011 Competition Results

2011 COMPETITION RESULTS

BASS TOURNAMENT

  • Todd Mahoney Newnan Fire 1st 14lbs 13oz
  • Matt Ransone Coweta Fire 1st
  • BIG FISH WINNERS 5lbs 5oz
  • Ray Yeager College Park Fire 2nd 9.0 lbs
  • Steve Davis College Park Fire 2nd
  • Clay Headrick Dalton Fire 3rd 8lbs 8 oz
  • Stan Maney Dalton Fire 3rd

BENCH PRESS

  • Matthew Guthrie Columbus Fire (Weight Class 148) 1st 315
  • Oliver Delgado Marta Police (Weight Class 181) 1st 265
  • Jospeh Franklin Atlanta P.D. (Weight Class 242+) 1st 390
  • Robert Albertini Atlanta P.D. (Weight Class 242+) 2nd 365

BOWLING SINGLES

  • Jimmy Menefee Dekalb P.D. 1st 596
  • Pat McCarragher Fairburn Fire 2nd 578
  • Chet Long Villa Rica P.D. 3rd 513

BOWLING DOUBLES

  • Pat McCarragher Fairburn Fire 1st 624
  • Tim Evans East Point Fire 1st 494
    • Total 1118
  • Michael Mansour Villa Rica P.D. 2nd 532
  • Jay Sims Villa Rica P.D. 2nd 350
    • Total 882
  • Chet Long Villa Rica P.D. 3rd 524
  • Ashley Hulsey Villa Rica P.D. 3rd 343
    • Total 867

COMBAT SHOOTING

  • Brian Millsap Atlanta P.D. 1st 2:55:33
  • J. P. Saverance Gwinnett County P.D. 2nd 2:73:78
  • Lucas Yates I.C.E. 3rd 2:74:70

CYCLING

  • Douglas Kerns Overall Winner
  • Jeffery Green Claytonn Fire (Age 24 -29) 1st 1:03:17
  • Matthew Roten Clayton Fire & EMS (Age 24 – 29) 2nd 1:22:15
  • Robert Cotrell Jr. Atlanta Fire (Age 30 – 34) 1st 1:03:17
  • Rodney Deese (Age 30 – 34) 2nd 1:09:48
  • Douglas Kerns Dalton Fire (Age 35 – 39) 1st 1:02:44
  • Mike Palmeri Atlanta Fire Rescue (40 – 45) 1st 1:08:34
  • John Durden Georgia Board of Pardons (Age 40 – 45) 2nd 1:09:48
  • Ronald Castell (Age 40 – 45) 3rd 1:10:34
  • Michael Siggers Bryan County Fire (Age 46 – 50) 1st 1:16:23
  • Anthony Hall (Age 46 – 50) 2nd 1:31:56
  • Randy Downs Columbus Fire & EMS (Age 51 & Over) 1st 1:10:35
  • David Dixon (Age 51 & Over) 2nd 1:10:45

5K RACE

  • Josh Davis (Age 24 – 29) 1st 22:59
  • Brandon Sheffield Carrollton P.D. (Age 24 – 29) 2nd 32:49:00
  • Jason Cooley (Age 30 – 34) 1st 21:18
  • Michael Beller Chamblee P.D. (Age 35 – 39) 1st 20:55
  • Chad Wilson Carrollton P.D. (Age 35 – 39) 2nd 23:58
  • Timothy Melton GA Public Safety Training (Age 35 – 39) 3rd 25:04:00
  • Donald Gibson Carroll County Sheriff’s Office ( Age 40 – 45) 1st 28:33:00
  • Robert Cotrell Forrest Park P.D. (Age 51 & Over) 1st 29:35:00
  • Tony Johnson Carrollton P.D. (Age 51 & Over) 2nd 45:26:00
  • Lee Stewart Brunswick Fire (Age 51 & Over 3rd 45:38:00

GOLF PAR 3

  • Daniel Scrappy Jackson Savannah Fire 1st (last hole hit 3) 66
  • Andrew Caraveo Carrollton Fire 2nd (last hole hit 4) 66
  • Leonard Carter Savannah Fire 3rd 70

GOLF INDIVIDUAL

  • Brandon Newsome Paulding Fire 1st 71
  • Rick Thompson Fayetteville Fire 2nd 79
  • Mike Young Calhoun Fire 3rd 80

GOLF 2-MAN

  • Jamie Jones Bibb County Sheriff Department 1st 67
  • Robbie Allen 1st
  • Chuck Groover Covington P.D. 2nd
  • Mike Burns 2nd

GOLF 4-MAN

  • Vincent Miller Atlanta Fire 1st 44
  • Alfredo Sealy 1st
  • Johnny Buck 1st
  • Marcus Stanley 1st
  • Shane White Gwinnett Fire 2nd 50
  • Jeff Dercola 2nd
  • Heady Oritiz 2nd
  • Brandon Tarvin 2nd
  • Neal Ruddell Calhoun Fire 3rd 50
  • Mike Young 3rd
  • Larry Gilbert 3rd
  • Chad Greeson 3rd

MOTORCYCLE RODEO

Novice

  • Ron Ogrosky 2:27.42 1st
  • Randal Guite 2:30.29 2nd
  • Tracy Redding 2:33.39 3rd

Intermediate

  • Jesse Myers 2:20.00 1st
  • Michael Hardin 2:42.41 2nd
  • Clint Thompson 3:08.31 3rd

Expert

  • Scott Ryder 2:12.96 1st
  • Thad Timpson 2:20.51 2nd
  • Kyle Tanner 2:31.82 3rd

Overall

  • Scott Ryder 2:12.96 (expert) 1st
  • Jesse Myers 2:20.00 (intermediate) 2nd
  • Thad Timpson 2:20.51(expert) 3rd

MOUNTAIN BIKE

  • Frank Clackum (Age 40 – 45 Beginner) 1st 47:25
  • Robert Cotrell Atlanta Fire (Age 30 – 34 Advanced) 1st 1:03:06
  • Douglas Kerns Dalton Fire (Age 35 – 39 Advanced) 1st 1:19:02
  • Mike Pulmeri Atlanta Fire (Age 40 – 45 Advanced) 1st 1:07:16
  • Todd Bowers Hall County Fire (Age 40 -45 Advanced) 2nd 1:20:05
  • Tony Miles Clayton County Fire (Age 40 – 45 Advanced) 3rd 1:25:56
  • Anthony Hall (Age 46 – 50 Advanced) 1st 1:45:48
  • Randy Downs Columbus Fire & EMS (Age 51 & Over Advanced) 1st 1:12:05

PISTOL MATCH

  • Dan Craven U.S. Probation 1st 702
  • David Boyd Carrollton P.D. 2nd 658
  • Lucas Yates ICE 3rd 657

POWERLIFT

  • Elase Crumedy Marta P.D. (women’s Weight 242+) 1st Bench 115
    • Squat 320
    • Deadlift 340
    • Total 775
  • Raymone White Clayton Fire (Weight Class 220) 1st Bench 315
    • Squat 105
    • Deadlift 455
    • Total 1175
  • Harold Harrison (Weight Class 242+) 1st Bench 240
    • Squat 405
    • Deadlift 350
    • Total 890
  • Michael Payne (Weight Class 242+) 1st Bench 375
    • Squat 405
    • Deadlift 500
    • Total 1280

TEXAS HOLD'EM

  • Wesley Ayers Franklin Springs P.D. 1st
  • Jeff Dixon Calhoun Fire 2nd

TOUGHEST COMPETITOR

Quincy Miller Columbus Fire & EMS 1st

  • Road Race 23:59
  • Push ups 75 in 2 minutes
  • Stair Climb hose 1:22:53
  • Car Push 10:10 second
  • Tire Flip 10:34 second
  • Chop Sled 18:66
  • Weighted throw 29ft 10.5 in
  • Ab crunches 46 in 2 minutes

 

Randy Downs Columbus Fire & EMS 2nd

  • Road Race 24:51
  • Push ups 15 in 2 minutes
  • Stair Climb hose 1:08:47
  • Car push 11:94
  • Tire flip 12:29
  • Chop Sled 25:47
  • Weight throw 23ft 1in
  • Ab crunches 47

 

James Swafford Fulton County Marshall Department 3rd

  • Road Race 40+ minutes
  • Push ups 10
  • Stair Climb hose 1:55:60
  • Car push 12:78
  • Tire flip 27:53
  • Chop Sled 32:40
  • Weight throw 24ft 5 in
  •  

TOUGHEST COP

  • Michael Beller Overall Toughest Cop
  • Alisa Cline Carrollton P.D. (Women Dvision) 1st 11:46:69
  • Chris Wright Carrollton P.D. (Age 24 – 29) 1st 7:33:28
  • Brandon Podaras Carrollton P.D. (Age 24 – 29) 2nd 8:19:80
  • Blake Hitchcock Carrollton P.D. (Age 30 – 34) 1st 7:54:06
  • Michael Beller Chamblee P.D. (Age 35 – 39) 1st 6:22:10
  • Chris Newberry Chamblee P.D. (Age 35 – 39) 2nd 8:22:60
  • Tong Ngo Chamblee P.D. (Age 35 – 39) 3rd 8:51:59
  • Paul Klerlein Chamblee P.D. (Age 40 – 45) 1st 9:21:62
  • Jim Wiley Chamblee P.D. (Age 46 – 50) 1st 9:25:77

TOUGHEST FIREFIGHTER

  • Justin Robinson Lagrange Fire (Age 23 & Under) 1st 2:52
  • Jeffery Culpepper Lagrange Fire (Age 23 & Under) 2nd 3:50
  • Tony Reynolds Lagrange Fire (Age 24 – 29) 1st 3:14
  • Josh Adams Columbus Fire (Age 24 – 29) 2nd Tie 3:27
  • Caleb Harrison Lagrange Fire (Age 24 – 29) 2nd Tie 3:27
  • Quincy Miller Columbus Fire (Age 30 – 34) 1st 3:05
  • Roland Sandoval Columbus Fire & EMS (Age 30 – 34) 2nd 3:20
  • Rob Vael Lagrange Fire (Age 35 – 39) 1st 3:00
  • Joe Sandoval Columbus Fire (Age 35 – 39) 2nd 3:10
  • Douglas Kerns Dalton Fire (Age 35 – 39) 3rd 3:25
  • Sal Gangi 1st 4:04
  • Edgar Ramirez Columbus Fire (Age 40 – 45) 2nd 5:21

SKEET SHOOTING & TRAP

  • Sherry Hosey Carrollton P.D. (Women Division) 1st
  • Michael Reeves Homeland Security 1st 88
  • Matt Howard Carrollton P.D. 2nd 76
  • Timothy Meadows Homeland Sercurity 3rd 74

SOFTBALL

  • Fairburn Guns & Hose (undefeated) 1st
  • Macon Georgia Heat 2nd
  • Columbus Heat 3rd