2016 Results

2016 Georgia Police and Fire Games Results
EVENTS PLACE SCORE/TIME
Bass Tournament
Shane Beck (Hall Co. Fire) 1st 14.57 lbs
Steve Peck (Hall Co. Fire)
Chad Young (Dalton Fire) 2nd 11.35 lbs
Brandon Glass (Dalton Fire
Greg Martin (Warner Robins PD) 3rd 11.08 lbs
Mark Chambers (Warner Robins Fire)
Big Fish Winners
Shane Beck (Hall Co. Fire) 3.72 lbs
Steve Beck (Hall Co. Fire)

Bench Press
Weigh Class: 174 & Under Bench
Ronald Sadowski Jr. (Smyrna Fire) 1st 260 lbs
Weigh Class: 187 – 205 Bench
William Mauro (Savannah) 1st 315 lbs
Thomas Hudson (Cherokee Co. Fire) 2nd 275 lbs
Weigh Class: 206 – 231 Bench
Julian Bevans (Sandy Springs Fire) 1st 520 lbs
Clarence Lowe (Clayton Co. Sheriff) 2nd 345 lbs
Seth Peterson (Clayton Co. Sheriff) 2nd 345 lbs
Weigh Class 232 and Up Bench
Windom Mckinley (Albany PD) 1st 455 lbs
Jim Hickerson (Milton PD) 2nd 425 lbs
Stephen Thompson (Caroll Co. Fire) 2nd 425 lbs
Joe Franklin (Atlanta PD) 3rd 380 lbs
Weigh Class: 174 and Under Powerlifting
Ronald Sadowski Jr. (Smyrna Fire) 1st 1080 lbs
Weigh Class: 187 – 205 Powerlifting
William Mauro (Savannah) 1st 1200 lbs
Thomas Hudson (Cherokee Co. Fire) 2nd 1140 lbs
Weigh Class: 206 – 231 Powerlifting
Julian Bevans (Sandy Springs Fire) 1st 1625 lbs
Clarence Lowe (Clayton Co. Sheriff) 2nd 1125 lbs
Weigh Class: 232 & Up Powerlifting
Stephen Thompson (Caroll Co. Fire) 1st 1435 lbs
Jim Hickerson ( Milton PD) 2nd 1385 lbs
Windom Mckinley (Albany PD) 3rd 1320 lbs

Bowling Singles
Kenya Stokes (Fulton Co. Sheriff) 1st 717
Pat McCarragher (Fairburn Fire) 2nd 633
Darryl Jones (Albany PD) 3rd 630

Bowling Doubles
Darryl Jones (Albany PD) 1st 1233
Rodney Brown (Albany PD)
Calvin Whitehead (Fulton Co. Sheriff) 2nd 1145
Kenya Stokes (Fulton Co. Sheriff)
Norm Lavoie (Carroll Co. Sheriff) 3rd 1093
Michael Lavoie (Carroll Co. Sheriff)

Combat Shooting
Valerian Khoshtariya (Chamblee PD) 1st 2.9328
John Strutko (Clayton Co. Sheriff) 2nd 4.1734
Clay Brinkley (Dekalb Co. PD) 3rd 4.3851

Cornhole
Michael Mansour (Villa Rica PD) 1st
Chet Long (Villa Rica PD)
Richard Escher (Cherokee) 2nd
Dwight Kelly (Cherokee)
Jeff Dixon (Calhoun Fire) 3rd
Larry Gilbert (Calhoun PD)

Cycling
Ages: 25 -29
Michael Cummings (Atlanta Fire) 1st 1:08.40
Ages: 30-34
Andrew Lambert (Atlanta Fire) 1st 1:08.37.84
Ages: 35-39
Anthony Sermons (Glynn Co. PD) 1st 1:22.15
Ages: 40-44
Douglas Kerns (Dalton Fire) 1st 1:08.37.57
Ages: 45-49
Tony Miles (Clayton Co. Fire) 1st 1:15.04
Ages: 50-54
Michael Palmeri (Atalnta Fire) 1st 1:08.47
Jeffery Bowers (Hall Co. Fire) 2nd 1:17.25
Ages: 55-59
David Dixson (Warner Robbins Fire) 1st 1:17.25
Overall Winner
Douglas Kerns (Dalton Fire) 1st 1:08.37.57

Crossfit
Ages: 24 & Under
CJ Meeks 1st 6 pts 5+19 235-205
Ages: 25 – 29
Zack Pruitt 1st 13 pts 4+14 150-171
Lloyd Lesley 2nd 18 pts 4+3 155-130
Ages: 30 – 34
Nick Garner 1st 8 pts 6+15 105-181
Rob Holloway 2nd
Cecil Price 3rd 21 pts 3+5 125-49
Overall
Chris Holder 1st 4 pts 6+18 215-17:55

5K Race
Ages: 18 – 29 Male
Cruz Lake (Carroll Co. Fire) 1st 30:23
Cory Williams (Clayton Co. Sheriff) 2nd 37:01
Ages: 18-29 Female
Raytesnia Venisee (Clayton Co. Sheriff) 1st 30:01
Ages: 30 – 39 Male
Kevin Thomas (Clayton Co. Sheriff) 1st 28:15
Demetrice Johnson (Clayton Co. Sheriff) 2nd 32:54
Ages: 30-39 Female
Jateela Robinson (Clayton Co. Sheriff) 1st 30:07
Ages: 40 – 49 Male
Douglas Kerns (Dalton Fire) 1st 20:0
Howard Cobb (DHS-HIS) 2nd 25:20
Chad Wilson (Carrollton PD) 3rd 26:15
Ages: 50 – 59 Male
Lewis Lyons (Clayton Co. Sheriff) 1st 33;49
Ages: 60 & Over Male
Lee Stewart (Brunswick Fire) 1st 37:05

Overall
Douglas Kerns (Dalton Fire) 1st 20:0
Howard Cobb (DHS-HIS) 2nd 25:20
Chad Wilson (Carrollton PD) 3rd 26:15

Golf Singles
Mike Young (Calhoun Fire) 1st 78
Chuck Groover (Covington PD) 2nd 79
Mike Burns (Covington PD) 3rd 80

Golf 2 Man
Mike Young 1st 67
Jeff Dixon
Darrell Gallods 2nd 68
John Freiberg
Wallace 3rd 69
Vanderberg

Golf 4 Man
Shane Spradlin 1st 55
Brain Sims
Caleb Butler
Johnathan Limbaugh

Chuck Grover 2nd 61 with tiebreaker
Mike Burns
Carl Fletcher
Neal Moore

Bruce Hartman 3rd 61
Josh Caman
John Allen
Art Hanley

Motorcycle Rodeo
Road King Divison Novice Combined Time
Cliff Casurra (Dekalb PD) 1st 137.28
Justin Bullis (Cobb PD) 2nd 149.19
Todd Topor (Gwinnett PD) 3rd 151.18
Road King Division Intermediate
Matt Price (Clayton PD) 1st 131.72
Jason Robertson (Gwinnett PD) 2nd 138.91
Sean Phillips (Dekalb PD) 3rd 141.97
Road King Division Expert
Jesse Myers (Gwinnett PD) 1st 127.91
Brian Pope (Cobb PD) 2nd 128.16
Luke Barrett (Clayton PD) 3rd 130.00
Overall
Brian Pope (Cobb PD) 1st 74.32
Jesse Myers (Gwinnett PD) 2nd 79.28
Luke Barrett (Clayton PD) 3rd 99.72
Partner Ride
Caldwell and Choate (Gwinnett PD)
Price and Barrett (Clayton PD)
Selvia and Morris (Cobb PD)

Pistol Match
John Strutko (Clayton Co. Sheriff) 1st 736 with 11 x’s
Valerian Khoshtariya (Chamblee PD) 2nd 692 with 12 x’s
Derek Leader (Clayton Co. Sheriff) 3rd 669 with 10 x’s

Skeet Shooting & Trap
Male
Matt Howard (Carrollton) 1st
Michael Hollis (Carrollton) 2nd
Mike Hensley (Clayton Co. Sheriff) 3rd

Softball
Fairburn Guns & Hose 1st
Macon/Bibb Co. Fire 2nd
Columbus Heat 3rd

Texas Hold’em Tournament
Jeff Dixon (Calhoun Fire) 1st
Michael Ayers (Canon PD) 2nd
Neal Ruddell (Calhoun Fire) 3rd

Toughest Cop
Ages: 24 & Under Male
Dylan Calvin (Chamblee PD) 1st 8:47.47

Ages: 30 – 34 Male
Valeria Khoshtaroaya (Chamblee PD) 1st 6:53.53
Jonathan Manning (Clayton Co. Sheriff) 2nd 8:18.90
Justin Mitchell (Clayton Co. Sheriff) 3rd 10:38.96
Ages: 35-39 Male
John McNair (Clayton Co. Sheriff) 1st 8:12.38
Steven mcLean (Clayton Co. Sheriff) 2nd 8:24.69
Ages: 40 – 44 Male
Mike Beller (Chamblee PD) 1st 6:50.03
Ages: 45 – 49 Male
Jonathan Miller (Clayton Co Sheriff) 1st 10:49.72
Overall Winner
Mike Beller (Chamblee PD) 1st 6:50.03