2018 Results

-Five stand results

1st J.P. Jonathan Presley – Gordon County Fire Dept.

2nd Jacob Chester – Whitfield County Fire Dept.

3rd Ronald Slatton- Atlanta Fire Dept.

-Road cycling
Overall – Douglas Kerns – Dalton Fire Dept. 51.55

20-29
1st N/A
2nd
3rd

30-39
1st Andrew Lambert -Atlanta Fire Dept- 53:31
2nd Josh Shoemaker -Dalton Fire Dept.- 56:15
3rd David Franklin- Chattanooga Police- 1:06:55

40-49
1st John Tolson- Chattanooga Police- 53:23
2nd Barry Gilley-Dalton Fire Dept. -54:17
3rd Darren Jones – Warner Robbins Police- 1:02:38

50-59
1st Todd Bowers -Hall County Fire Dept. 1:02:44
2nd
3rd

60-69
1st David Dixon- Warner Robins Fire/Sheriff

Randy Downs- DNF-

Women overall
Juliann Garcia – Chamblee Police Dept

-Toughest competitor

Overall
Douglas Kerns 12:05. Dalton Fire Dept

20-29
1st Tyler Warnix 15:11 Whitfield County Fire Dept
2nd Phillip Bowling 25:49 Whitfield County Fire
3rd

30-39
1st Val Khoshtatiya 14:00Chamblee Police
2nd Jason Phillips 25:48 Whitfield County Fire Dept
3rd

40-49
1st Douglas Kerns 12:05 Dalton Fire Dept
2nd Robert Jones 21:12 Whitfield county Fire Department
3rd Michael Blair 26:12 Whitfield County Fire Department

-Singles golf

1st Mike Young – Calhoun Fire Dept.
74

2nd Chuck Groover- Covington Police Dept.
77

3rd Larry Gilbert- Calhoun Police Dept.
79

-Bass Fishing

First Place- Marty Brown and William Combs- Symrna Fire Dept.- 16.29 Lbs
– Big Fish Marty Brown 5.16lbs.

Second Place- Charles Young and Jeffery Middlebrooks- Chatsworth Fire Dept.- 12.90 lbs.

Third Place- Harris Housley and Cody Benton- Calhoun Fire Dept.- 9.87 Lbs

Crossfit -Overall

1. Codey Pitts – Cobb Fire Dept.
2. Greg Brummitt – Rome PD (tied for second)
2. William Routt – Rome Fire Dept. (tied for second)
3. Ian Moreman – Georgia State Patrol

Women’s overall
1. Lauren Crocker – Gainesville Fire Dept.

-Toughest Cop

Overall
Val Khoshtatiya -Chamblee Police-16:29
30-39
1st Val Khoshtatiya -Chamblee Police-16:29
2nd Chuck Willaims – Dalton PD- 18:06
3rd Dakota Bowling – Whitfield County SO 28:40

40-49
1st Mike Beller -Chamblee Police-21:07
2nd Adam Hadder- Hanceville PD- 26:51
3rd Scott Stern- Chamblee -PD -29:31

Overall women – DeAnna Jarrett- Cherokee County- 31:10

30-40 DeAnna Jarrett- Cherokee County- 31:10

50-59 Kara Chagnon – Cherokee County – 01:07:58

-Two Man Golf
1st Place: Rick Thompson & Jacob Smith

2nd Place: Dallas Malone & Montford

3rd Place: Jamey Jones & Robby Allen

-Texas Holdem

1st: Jeff Dixon Calhoun PD
2nd: David Pickett Whitfield Sheriff’s Office
3rd: Mike Houck Dalton PD

-Toughest Firefighter Results:

Overall:
1. Justin Cole- Dalton Fire Dept.- 2:38
2. Austin Williams- Dalton Fire Dept.- 2:42
3. Andrew Carlson -Dalton Fire Dept.- 2:45

20-24
1. Andrew Carlson- Dalton Fire Dept.- 2:45
2. Cody Manly- Dalton Fire Dept.- 4:28

25-29
1. Austin Williams- Dalton Fire Dept.- 2:42
2. Jarred Cronan- Dalton Fire Dept.- 2:51
3. Jake Warnix- Whitfield County Fire Dept.- 3:11

30-34
1. Dale Reed- Dalton Fire Dept.- 2:57
2. Andy Brock- Dalton Fire Dept.- 3:47
3. Jared Burns- Dalton Fire Dept.- 5:01

35-39
1. Justin Cole- Dalton Fire Dept.- 2:38
2. Robbie Townsend- Dalton Fire Dept.- 2:47

40-44
1. Douglas Kerns- Dalton Fire Dept.- 3:12
2. Gary Stanley- Dalton Fire Dept.- 3:55

45-49
1. Michael Sams- Dalton Fire Dept.- 3:11
2. Steve Bennett- Dalton Fire Dept.- 4:19
3. Hector Chiesa- Dalton Fire Dept.- 5:25

50-54
1. Richard Ehlke- Cherokee County Fire Dept.- 3:13

-Mtn biking

Overall
1st Michael Palmeri 01:19:42 Atlanta Fire Dept.

Beginners
1st Todd Bowers 34:14 Hall County Fire Dept.
2nd Justin Huntinson 34:58 Whitfield County Fire Dept.
3rd Jared Burns 34:14 Dalton Fire Dept.

Intermediate
1st Josh Shoemaker 01:05:47 Dalton Fire Dept
2nd Blake Cook 1:09:57 Whitfield County Fire Dept
3rd Brandon Elliot 01:11:25 Dalton Fire Dept

Expert
1st Michael Palmeri 01:19:42 Atlanta Fire Dept.
2nd Andrew Lambert 01:20:21 Atlanta Fire Dept.
3rd John Jovanovick 01:2033 Atlanta Fire Dept.

-Weight lifting

Bench Press
Overall: Joe Franklin Atlanta PD 405lbs

165-180 weight class: 1st-Oliver Delgado MARTA PD 250lbs

198-219 WC: 1st-Adam Hadder, Hanceville AL PD 375 lbs
2nd-Stephen Trego, Dalton PD 325 lbs

242+WC: 1st-Joe Franklin, Atlanta PD 405lbs
2nd: Tommy Hatfield, Clayton County FD 405lbs (tie broken based on 2nd highest lift)

Squat:
Overall: Tommy Hatfield, Clayton County FD, 350 lbs

198-219wc: 1st-Stephen Trego, Dalton PD 340lbs

240+wc: 1st- Tommy Hatfield, Clayton County FD 350lbs

Dead Lift:
Overall:Tommy Hatfield, Clayton County FD 455lbs

198-219wc: 1st-Stephen Trego, Dalton PD 405 lbs
240+wc: 1st- Tommy Hatfield, Clayton County FD 455 lbs

Overall lb for lb:
Stephen Trego, Dalton PD

-3D Archery
1st Jonathan Caldwell -City of Alpharetta Fire Dept

2nd Robert Kendall – Whitfield County Fire Department

3rd Chandler Rickett- Whitfield County Fire Dept

-Golf 2 Man
1st Rick Thompson and Jacob Smith Fayetteville Fire
2nd Dallas Malone and David Montford Bibb Co SO
3rd Jamey Jones and Robby Allen Bibb Co SO

-Golf 4 Man
1st
Robert Kendall
Ryan Robbs
Kerry Robinson
Jamie Franks
Whitfield County F D score: 55

2nd
Jamey Jones
Robbie Allen
Dallas Malone
David Montford
Bibb County SO score 55

3rd
Chuck Groover
Mike Burns
Neal Moore
David Freeland
Covington PD score 57

-Pistol Match

1st Mike Beller – Chamblee PD
248

2nd Adam Hacher -Hanceville Police Department Alabama
244

3rd Kevin Maddox- Jacksonville PD
240

-Combat Shoot

1st Mike Beller – Chamblee PD 141.00 sec

2nd Val Khashtariya- Chamblee PD 171.20 sec

3rd Robert Bordan
185.20 sec

– Cornhole

1st Jones/Kendell – Whitfield County Fire Dept.

2nd Suddeth/Glass -Dalton Fire Dept.

3rd Eshen/Kelly

-Softball
1st Guns and Hoses

2nd Macon Bibb

3rd Georgia Smoke

-Bowling Singles

1st Darryl Jones – Albany PD-705
2nd Rodney Brown- Albany PD -672
3rd Calvin Whitehead SR. -Fulton County SO – 588

-Bowling Doubles

1st Darryl Jones – Albany PD, Rodney Brown- Albany PD

2nd Calvin Whitehead SR. -Fulton County SO, Kenya Stokes- Fulton County SO

3rd Chanita Salyer-Albany PD, Pat McCarragher-Fairburn FD

DALTON POLICE AND FIRE GAMES – OPEN

OVERALL MALE

Name
AGE
POF NUMBER
TIME

Mauricio Rojas
20
202
20:51

OVERALL FEMALE

Name
AGE
POF NUMBER
TIME

Stephanie Dillard
37
206
24:12

MALE 20-24

Name
AGE
POF NUMBER
TIME

Ashton Avery
24
203
22:04
Joseph Fincher
21
207
24:56
Keyland Sturgill
21
225
49:47

MALE 50-54

Name
AGE
POF NUMBER
TIME

Michael Hicks
55
205
23:56

FEMALE 20-24

Name
AGE
POF NUMBER
TIME

Kim Jade Wycherly
20
214
31:28

FEMALE 35-39

Name
AGE
POF NUMBER
TIME

Stephanie Dillard
37
206
24:13
Beth Sams
37
209
25:43

FEMALE 45-49

Name
AGE
POF NUMBER
TIME

Leslie Kerns
47
212
27:56
Lori Lynn Hicks
45
213
30:26

FEMALE 50-54

Name
AGE
POF NUMBER
TIME

Lisa Hughey
51
217
33:45
Adela Ortiz
52
220
34:49

DALTON POLICE AND FIRE GAMES – POLICE AND FIRE

OVERALL MALE

Name
AGE
POF NUMBER
TIME

Douglas Kerns
42
201
20:05

OVERALL FEMALE

Name
AGE
POF NUMBER
TIME

Ashely Wilkins
25
210
27:20

MALE 35-39

Name
AGE
POF NUMBER
TIME

Josh Shoemaker
25
204
22:33

J. Patrick Lee
36
208
25:34

Brandon Thomas
39
222
35:33 Ran in Fire Gear

MALE 40-44

Name
AGE
POF NUMBER
TIME

Douglas Kerns
42
201
20:05

Scott Brock
44
216
32:19

Tony Ngo
43
218
34:11

MALE 45-49

Name
AGE
POF NUMBER
TIME

Chad Wilson
46
211
27:31

Barry Gilley
48
215
32:18

MALE 60-64

Name
AGE
POF NUMBER
TIME

Michael Dyer
60
224
37:13

FEMALE 40-44

Name
AGE
POF NUMBER
TIME

Lashonda Williams
44
219
34:12

Juliann Garcia
42
221
35:14

Heaher Woods
40
223
36:33